Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AAV Entreprenad för anpassning av verksamhetslokaler
Referensnummer: KF2018-301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenad för om- och tillbyggnad av verksamhetslokaler i anslutning till Käppala reningsverk. Lokalerna omfattar bland annat kontor, laboratorium, verkstad, omklädningsrum och matsal. Total yta är preliminärt ca 7 000 kvm. Entreprenadform är utförandeentreprenad, AB 04 med undantag för del inom entreprenaden - gassläcksystem som utförs som en totalentreprenad, ABT 06.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen