335663-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster ekonomi
Referensnummer: 20/119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar B behov av ekonomitjänster där Tjänsteområdena innefattar bland annat:
Ekonomiassistenter (i rollerna kundfakturering, debitering, påminnelsehantering, kravhantering, betalningar, leverantörsreskontra)
Redovisningsekonom
Business Controller
B uppskattar värdet för Tjänsterna till cirka 1 200 000 SEK per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79211000 Redovisning, 79212100 Finansiell revision, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulttjänster inom ekonomi.
Tjänsteområdena innefattar bland annat:
Ekonomiassistenter
Nuläge/Syfte
B har en central ekonomifunktion för merparten av koncernens verksamheter. Avdelningen består av ca 25 medarbetare som finns placerade på B huvudkontor i Linköping. B koncernen består av flera bolag och operativa enheter med specifika krav kopplat till energibranschen och de olika produkter som B tillhandahåller. Ekonomifunktionens uppdrag är komplext både vad gäller koncernens styrning, uppföljning och redovisning.
B behov av att hyra in kompetens uppstår oftast i samband med vakanser, ordinarie personals frånvaro eller i samband med större utvecklingsprojekt. Syftet med upphandlingen är att B ska kunna avropa extern resurs för längre eller kortare uppdrag för att B på ett tillfredställande sätt ska uppfylla de förväntningar och uppdrag som åligger B.
Omfattning
Utöver i FFU angivna Tjänster och kompetensnivåer kan även vid behov närliggande Tjänster komma att efterfrågas. B beslutar om viss Tjänst anses som "närliggande" eller inte. B har ingen förbindelse att avropa närliggande Tjänster genom detta avtal.
Volymerna varierar från år till år, och angivna volymer gäller utan förbindelse. L är skyldig att leverera det verkliga behovet. Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med de L som B tecknar ramavtal med. B väljer därför att inte dela upp ramavtalen i olika anbudsområden. De L som B tecknar ramavtal med behöver ta ansvar för hela åtagandet.
B avser att teckna ramavtal med tre (3) L, förutsatt att så många L uppfyller kraven enligt denna ansökan samt FFU.