335760-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Plastprodukter – Hygienpapper och plast
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hygienpapper och plast
Beskrivning: Upphandlingen omfattar papper och plastprodukter - engångs, till exempel toalettpapper, muggar, behållare, torkdukar, servetter och förkläden. Upphandlingen är indelad i följande produktområden. 1. Mjukpapper 2. Underlägg, madrasskydd 3. Papperspåsar, kartonger 4. Sopsäckar, soppåsar 5. Plastpåsar 6. Medicinbägare 7. Plastprodukter 8. Förkläden 9. Torkdukar 10. Servetter 11. Säckmagasin 12. Övrigt
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 19520000 Plastprodukter
Ytterligare klassificering (cpv): 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper, 33700000 Hygienartiklar, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33770000 Sanitetspapper
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001