Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre skötsel – renhållning av hårdgjorda ytor och centrala parker i Falun
Referensnummer: GNU 2022/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90612000 Gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av renhållningsarbetare inklusive fordon för manuell skräpplockning och tömning av papperskorgar, renhållning med hjälp av lövblås samt handskottning och halkbekämpning för hand. Kommunen utgör arbetsledning och sätter schema som leverantör har att följa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90612000 Gatsopning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av renhållningsarbetare inkl. fordon för manuell skräpplockning och tömning av ca 200 st papperskorgar, renhållning med hjälp av lövblås samt handskottning och halkbekämpning för hand vid papperskorgar samt stödfunktion till annat vinteravtal med handskottning och halkbekämpning för hand. Falu kommun utgör arbetsledning och sätter schema som Leverantör har att följa.