336058-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Gaser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gas för laborativa miljöer
Referensnummer: 2-3097/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende Gas för laborativa miljöer.
Bakgrund
Karolinska Institutet (KI) har ett behov av gas till sina laboratorier och sin forskningsverksamhet. KI genomför därför denna upphandling för tecknande av nytt ramavtal gällande KI och Folkhälsomyndigheten med planerad avtalsstart tidigast 1.10.2021.För ev. anbudsgivare som lämnade anbud i upphandlingen 2-75/2021, som avbröts pga bristande konkurrens, vill KI underlätta genom att gulmarkera de nya/ändrade texter som tillkommit i rubricerad upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Optioner
— Rördragning, se 5.17,
— Specialanpassad utbildning inom ramavtalsområdet, se 5.18.
Omfattning
Upphandlingen är indelad i följande anbudsområden, i denna upphandling kallade produktområden:
Produktområde 1: Gas i cylinder (flaskor och flaskpaket)
Produktområde 2: Torr-is
Produktområde 3: Flytande gas (fristående kärl och fasta tankar)
Produktområde 4: Utrustning, tillbehör och tjänster
KI avser att teckna ramavtal med flera leverantörer för produktområde 1, 3 och 4. För Produktområde 2 kommer endast en (1) leverantör att antas. Anbud kan lämnas på ett eller flera produktområden. Se även avsnitt 3.2.
Statistik och avtalsvärde
2017-2020 köpte KI gas och gasprodukter för ett värde motsvarande genomsnittligt 7,4 MSEK/år.
Det uppskattade avtalsvärdet räknat för fyra (4) års ramavtalstid är 34 miljoner kr. KI anser att en högre takvolym än 40 MSEK inte är aktuell för detta ramavtal.
Observera att uppgifter om lämnad statistik enbart ska ses som en upplysning. Det kommande behovet kan komma att överstiga eller understiga här angivna kvantiteter.
KI lämnar ingen volymgaranti. Anbudsgivare åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår under avtalstiden.KI åtar sig att avisera större volymförändringar i så god tid som möjligt.
Avtalstid
Avtalet börjar att gälla 1.10.2021 under förutsättning att båda parter har signerat avtalet och gäller i två (2) år. KI har rätt att förlänga avtalet två (2) gånger á ett (1) år för en maximal avtalstid om fyra (4) år.
Avtalet förlängs automatiskt i ett (1) år i taget om inte KI säger upp avtalet. En uppsägning måste göras skriftligt och senast tre (3) månader före utgången av en avtalsperiod. Avtalet avslutas automatiskt, utan någon åtgärd från någondera part, efter att ha varit giltigt i fyra (4) år.
KI beslutar ensidigt om förlängning ska ske.