Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatisk granskning av jordbruksblock
Referensnummer: 3.4.11-04337/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på uppdrag att göra en riskanalys av vilka jordbruksblock som varje år behöver granskas av operatör till följd av ny information i form av nya ortofoton. Urvalet för granskningen utgörs av de jordbruksblock som berörs av ortofoton från Lantmäteriet. Den metod som ska användas ska kunna riskklassificera jordbruksblock utan operatörsgranskning.
Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71355000 Mätningstjänster, 71355200 Landmätning, 71620000 Analystjänster, 77100000 Jordbrukstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen