336090-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Entreprenad av infrastruktur för nytt exploateringsområde samt arbete med Sparråsvägen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kungälv.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenad av infrastruktur för nytt exploateringsområde för bostäder som VA, gata, belysning och landskap, förlängning av Sparråsvägen samt ny gång-cykelbana utmed Sparråsvägen.
För mer information se förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112100 Dikesgrävning, 45112200 Borttagning av jordskikt, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45112700 Landskapsplanering, 45112710 Utformning av grönområden, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45232452 Dräneringsarbeten, 45233320 Grundläggning av vägar, 45233330 Grundläggning av gator, 45233340 Grundläggning av gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej