336177-2022 - ResultatSverige-Lund: Transportförmedling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställningscentral och färdtjänstresor i Lunds kommun
Referensnummer: KS 2020/0323
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63520000 Transportförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, Tekniska förvaltningen genomför en upphandling av färdtjänst och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Beskrivning av uppdrag och omfattning
I Lunds kommun är färdtjänsten en enhet inom Tekniska förvaltningen. Tekniska nämnden är politiskt ansvarig. Färdtjänstenheten driver och utvecklar verksamheten. I enhetens uppdrag ingår även att utreda och besluta om färdtjänsttillstånd. Kommunens mål är att erbjuda kommuninnevånarna en tillförlitlig färdtjänst med god service.
Leverantörens uppdrag avser utförande av färdtjänst, det omfattar både beställningscentral och färdtjänstresor. Färdtjänst är en del av särskilda persontransporter och erbjuder en resa med anpassad service från port till port. Till skillnad från en resenär utan funktionshinder, som reser i kollektivtrafiken, kan en resa för en färdtjänstresenär vara mycket ansträngande. Hur personalen bemöter resenären är därför av avgörande betydelse. Ett gott förhållningssätt är att utgå från sunt förnuft, omtänksamhet och god serviceanda. Det är viktigt att uppdraget till alla delar och i varje situation utförs på ett trafiksäkert och tryggt sätt för varje resenärs bästa.
I Uppdraget ingår:
Beställningsmottagning av resorna
Trafikplanering av resorna
Trafikledning av förare och fordon
Genomförande av färdtjänstresorna
Ekonomi- och administrationshantering
Kundtjänst
Statistikredovisning
Färdtjänstresorna kan utföras såväl inom som utanför Lunds kommun, där av är transportområdet hela Skåne län.
Baserat på tidigare statistik genomförs ca 110 000 färdtjänstresor per år. Antal färdtjänstresor för avtalsperioden inklusive ev. förlängningar kan max uppgå till 600 000 resor.