336179-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BI Business Intellegence för deltagande i ett partneringssystem
Referensnummer: 19-0051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi har beslutat att upphandla kvalificerade leverantörer med specialistkompetens inom Business Intelligence (BI) för deltagande i ett partneringsystem.
Orientering om upphandlingen
Göteborg Energi AB avser att upphandla ramavtal gällande .................
En historisk indikation av omsättningen på detta ramavtal är ca xxx MSEK/år. Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen