See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rengöring av ventilationskanaler
Beskrivning: Uppdraget avser rengöring av ventilationskanaler samt vid behov injustering av ventilation i kommunens fastigheter. En uppskattning av uppdragets omfattning är att ca 80 objekt (fastigheter) med olika storlek behöver rengöras per år. Flera av objekten är skolor vilka enbart kan rengöras under skolloven, ca 20 veckor av året. Uppdraget omfattar enbart kanaler. Rengöring av aggregat och filterbyte görs internt av kommunens egen personal.
Intern identifierare: KS 2025/0150
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000