Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=111925&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen TI 2016-1073 Bryggerivaror till Katrineholms och Vingåkers kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Södermanlands län.
Nuts-kodSE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ett ramavtal för avrop av leverans av bryggerivaror såsom läsk, vatten och öl med alkoholhalt under 2,5 %.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))