336383-2016 - ResultatSverige-Halmstad: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växtmaterial, buskar och träd.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar växtmaterial inom produktgrupperna träd, buskar, häck- och landskapsväxter, barrväxter, fruktträd & bärbuskar och klätterväxter och rosor.
Avtalstiden löper fr.o.m. (planerad avtalsstart) 15.10.2015 – 30.6.2017 med möjlighet till förlängning i maximalt 2 år.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
I vissa fall kan växtmaterial, buskar och träd ingå i entreprenader, dessa omfattas ej av detta avtal.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121000 Trädgårdsväxter, 03451300 Buskar, 03452000 Träd
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.