336387-2016 - ResultatSverige-Jönköping: Informationstavlor med uppdaterad information
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala infartsskyltar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder till anbudsgivning avseende 4 digitala skyltar enligt kravspecifikation och objektsbeskrivning. I leverantörens åtagande ingår leverans av skylt, skyltbärare, fundament, kamera, apparatskåp inklusive kommunikationsutrustning, montage, testning samt service och support. I åtagandet ingår även fysisk installation av publiceringsverktyg som tillhandahålls av beställaren.
I beställarens åtagande ingår i förekommande fall anläggning av uppställningsplats samt tillfartsvägar, framdragning av el, mätarskåp, abonnemang för kommunikation samt publiceringsverktyg. På de platser där det sitter skyltar idag ingår det i entreprenörens ansvar att ta hand om och demontera befintliga och säkerställa att de olika komponenterna återvinns på ett tillbörligt sätt.
Utvärdering av anbud kommer att ske genom lägsta pris.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34924000 Informationstavlor med uppdaterad information, 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 31700000 Elektroniska, elektromekaniska och elektrotekniska varor, 32323100 Färgskärmar, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 34992200 Vägskyltar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.