Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Arbetskläder inom vård och omsorg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kodSE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Leveranser av arbetskläder till vård- och omsorgsverksamheterna i Linköpings-, Finspångs-, Söderköpings- och Åtvidabergs kommun. Samtliga villkor för avrop/beställning är fastställda i ramavtalet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.