Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Grossist
Referensnummer: KS-UH/2023:36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser livsmedelsinköp genom grossist för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Följande varugrupper omfattas:-Kolonial -Djupfryst -Färskvaror -Frukt och grönt Upphandlingen avser främst livsmedel inom varugrupperna ovan till kommunens skolor, förskolor och äldreomsorg. Ett mindre sortiment av livsmedel till kommunens caféer ingår även. Under veckorna 28 till vecka 32 kommer kommunen ej ha möjlighet att svara på frågor. Frågor kan ställas under denna tid men svar kommer att dröja tills tidigast vecka 33.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d