33647-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Certifieringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Certifieringsorgan för tredjepartscertifiering av kvalitets- och miljöledningssystem.
Referensnummer: SLU ua 2016.2.4.4-4069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79132000 Certifieringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar inköp av tredjepartscertifiering av miljöledningssystem samt kvalitetsledningssystem vid SLU enligt kravspecifikation.
Upphandlingen omfattar konsulter för tredjepartscertifiering samt löpande revision av redan certifierade enheter, vilka preciseras i bifogade certifikat samt eventuella under avtalstiden tillkommande.
Ramavtalet syftar till att ge SLU möjlighet att löpande under avtalsperioden, vid behov, avropa omfattade tjänster enligt avtalade priser och villkor.
SLU har för avsikt att teckna ramavtal med en anbudsgivare gällande SLU:s samtliga verksamhetsorter (huvudorter: Uppsala, Umeå, Alnarp och Skara samt övriga orter enligt bifogade certifikat och under avtalstiden tillkommande orter).
Upphandlingen avser dessa 3 uppdragstyper:
— Certifieringsuppdrag;
— Efterföljande periodisk revision: årligen;
— Omcertifiering: var tredje år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90714000 Miljörevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen