33653-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fast Distributionsutrustning för Hemodialys (FDH) till Danderyds Sjukhus AB - Byggnad 61 (By61)
Referensnummer: DS2021-1018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Det pågår arbete för en ny vårdbyggnad, byggnad 61, på Danderyds sjukhus. Vårdbyggnaden kommer innehålla verksamheten "Njurcentrum Nord" i gatuplanet med bl a 14 hemodialysplatser, ett apparatförråd och en MT-verkstad. I källarplanet på våningen under finns yta avsedd för renvattenanläggning och dialyskoncentratdistributionsanläggning.