336531-2025 - Resultat
Sverige – Avfallshantering – Omhändertagande av avloppsslam
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av avloppsslam
BeskrivningEntreprenören ska omhänderta och nyttiggöra avloppsslammet, där hämtning görs cirka en gång per vecka från Tingsryds kommuns Avloppsreningsverks slamsilo (Sandhult Tingsryd). Någon gång behövs två hämtningar. Kommunen garanterar inga givna hämtningsvolymer. Entreprenören ska finna avsättning för slammet enligt gällande lagar och myndighetsföreskrifter. Entreprenören svarar själv för anskaffande av tillstånd från myndigheter, samråd med myndigheter mm och information till respektive slutanvändare om slammets kvalitet lämpligt användningssätt mm.
Intern identifierare24-028
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000