336539-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Brandlarmssystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll Brand- och utrymningslarm
Referensnummer: SH 2022-126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625200 Brandlarmssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar kvartalsprovning, drift, underhåll och utbyte av brand- och utrymningslarm i fastigheter som ägs och/eller förvaltas av Kapellskärs Hamn AB och Stockholms Hamn AB, inkl. Stockholm Norviks hamn och Nynäshamns hamn.
Denna upphandling är indelad i följande två (2) olika avtalsområden (AO):
• AO A Kvartalsprovningar
• AO B Installation, driftsättning, integrering, leverans av varor samt felanmälan
I AO A Kvartalsprovningar kommer en (1) Entreprenör att antas, under förutsättning att det finns kvalificerade anbud.
I AO B Installation, driftsättning, integrering, leverans av varor samt felanmälan kommer tre (3) Entreprenörer att antas, under förutsättning att det finns kvalificerade anbud.
Grunden för utvärdering är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: AO A: Kvartalsprovningar
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625200 Brandlarmssystem, 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625100 Branddetektorer, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: AO B Installation, driftsättning, integrering, leverans av varor samt felanmälan
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625100 Branddetektorer, 31625200 Brandlarmssystem, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning