336563-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Lysekil: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Mattransport, Lysekils kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lysekil.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Lysekils kommun inbjuder till anbudsgivning gällande mattransporter. Kostenheten i Lysekils kommun tillagar mat som levereras varm till olika enheter såsom sjukhem och skolor. Kostenheten paketerar även varor som distribueras till kommunens verksamheter.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 64121000 Budtjänster med olika transportmedel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej