33663-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende markanläggningsarbeten.
Referensnummer: 2016/0010 UPPH.159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Den kommunala miljön behöver ständigt utvecklas för att möta nya behov. För att uppnå det upphandlar Sollentuna kommun ett ramavtal för löpande mark- och anläggningsarbeten såsom vägar, cykel- och gångbanor, parker m.m. Kommunens mål med upphandlingen är att kunna utföra markanläggningsentreprenader i storleksordningen från och med 1 900 000 SEK till och med ett uppskattat värde av 20 000 000 SEK via avrop från ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45236000 Markanläggning, 45236250 Markanläggning för parker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen