336640-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Försäkringar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Ansvarsförsäkring
Referensnummer: EN-777
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ansvarsförsäkring för Karlstads Energi AB och dess ingående bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar, 66516000 Ansvarsförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansvarsförsäkring