336697-2016 - ResultatSverige-Motala: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd inom förorenade områden.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Motala, Motala kommun, Vadstena kommun.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingens syfte är att säkerställa beställarens behov av konsulttjänster inom miljötekniska undersökningar för förorenade områden under avtalstiden. Syftet och målsättningen är även att säkerställa kvalitet och kostnadseffektivitet vid genomförande av miljötekniska undersökningar.
Omfattningen, ansvar och befogenheter kan variera mellan uppdragen. Inför varje uppdrag skall därför beställaren och leverantören definiera uppdraget i en uppdragsbekräftelse med tillhörande uppdragsspecifikation. Under avtalsperioden kan det komma att bli aktuellt att avropa projekt som delfinansieras av EU-medel.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 90700000 Miljötjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.