2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport och hantering av museiföremål
Beskrivning: Denna upphandling omfattar olika typer av transporter av föremål och museiföremål mellan myndighetens olika lokaler, hämtning av nyförvärv och liknande.
Intern identifierare: 233-213-2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling genomförs i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling [cit. LOU] som ett öppet förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60400000 Flygtransport, 92520000 Musei- och tillhörande tjänster, 92521000 Museitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option på 1MSEK gällande transporter relaterade till byggnationen av Ostlänken. Transporterna kommer innehålla arkeologiska föremål. Option avropas skriftligt.