Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Två caféer Göteborg Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2021-00677
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser två caféer på Göteborg Landvetter Airport. Caféernas signum, ska vara dess egenrostade kaffe. Ett brett sortiment av olika varianter av kaffe till både sort och tillagning ska erbjudas. Utöver kaffe ska det även serveras andra varma och kalla drycker som ska kunna intas i en välkomnade och rogivande miljö. Det ska även serveras egentillverkade enklare maträtter (kalla och varma) samt diverse bakverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 49 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen