336744-2016 - ResultatSverige-Halmstad: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spolbilstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar spolbil inom slamsugning, spolning, rotskärning och filmning. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Halmstads kommun är värdkommun för en gemensam nämnd: Laholmsbuktens VA-nämnd. Uppdrag kan behöva utföras inom Laholms kommuns geografiska belägenhet. I sådana fall gäller samma avtalsvillkor som för Halmstads kommun.
Föregående års volym var ca 6 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning i maximalt 1 + 1 år.
Kommunen förbehåller sig rätten att vid större objekt göra förnyad upphandling. Filmning sker även i egen regi med kontinuerligt behov av stor spolbil, normalt behov 8 tim./dag.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90510000 Avfallshantering, 90500000 Avfallstjänster, 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.