Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, service, åtgärd samt jour/beredskap, ställverksanläggningar
Referensnummer: UH-2023-104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar i första hand periodiska kontroller, beredskap/jour samt reparation och förbättringar på beställarens ställverksanläggningar, låg- och högspänning.
Anläggningarna är belägna i Beställarens hamnar i Stockholm (Värtahamnen, Frihamnen och Stadsgården) Kapellskärs Hamn, Nynäshamn Hamn samt
Norviks Hamn
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll, 45315400 Högspänningsanläggningar, 45315600 Lågspänningsanläggningar, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För närvarande omfattas ca 18 anläggningar. Anläggningar kan tillkomma eller avgå under ramavtalstiden