336748-2016 - ResultatSverige-Jönköping: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planarkitekter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Jönköpings kommun inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende planarkitekter.
Uppdragen omfattar att med stöd kommunensplan och exploateringsprocess självständigt leda detaljplanearbetsgruppen och ta fram planhandlingar. Konsulten ansvarar för alla moment som ingår i upprättandet av en fullständig planhandling. Arbetet kan innebära huvudansvar för ett antal komplexa planärenden men även att handlägga enklare planärenden, övergripande utredningar (t.ex. planprogram) och planbesked. Uppdragen kommer att vara av varierande art och storlek, möjlig omfattning enligt AUC.1. Leverantörens konsulter ska vara beredda att utföra uppdrag på plats hos Stadsbyggnadskontoret. Antagen Leverantör har inte några garantier för erhållande av viss volym av arbete.
Ramavtal kommer att tecknas med de 5 leverantörer som uppfyller kraven och lämnar lägst pris. Om ej tillräckligt antal leverantörer kvalificerar sig tecknas avtal med färre konsultföretag. Se AUC. 2. Avrop kommer att ske dels genom rangordning och dels genom förnyad konkurrensutsättning. Utöver Jönköpings kommun är även Habo kommun avropsberättigade på ramavtalet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.