336814-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Byggledare Tele – ERTMS
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggledare Tele – ERTMS
BeskrivningEnskild resurskonsult för uppdrag som byggledare järnväg inom teknikområde Telekommunikation (Tele) inom ERTMS. Huvuddelen av detta uppdrag kommer, under åren 2026-2028, att vara förlagt i Hallsberg samt Bjärka-Säby. Därefter flyttas uppdraget söderut till Malmö och Västkustbanan. Detta uppdrag innebär att en stor del av utförandet sker på plats i de olika entreprenaderna och kommer kräva en hel del resor. Det är viktigt att vara flexibel och kunna växla fokus mellan olika uppdrag då dessa utförs parallellt.
Intern identifierareKOM-420595
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareByggledare Tele – ERTMS