336816-2016 - Frivillig förhandsinsynSverige-Luleå: Tjänster i naturreservat
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Detta meddelande omfattas av: Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötselavtal Storforsen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrbottens län.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Daglig skötsel och drift av naturreservatet och besöksmålet Storforsen i Älvsbyn kommun. Exempel på vad som ingår:
Daglig skötsel av stigar, spångar etc. sommartid.
— Skottning av spångar vid snöfall vintertid,
— Påfyllning av ved,
— Drift av caféverksamhet (dagligen under högsäsong, övriga tider enligt överenskommelse),
— Ansvar för att fylla lokaler med övrig verksamhet som skapar mervärde för området,
— Lokalvård, underhåll, daglig städning av toaletter sommartid,
— Drift av friluftsscenen, ansvar för att godkänna lämpliga arrangemang,
— Delta i och driva utveckling av området för att skapa mervärden och öka antalet besökare,
— Ansvar för att öka tillgängligheten för exempelvis rullstolsburna besökare,
— Ansvar för att mindre fel åtgärdas snabbast möjligt,
— Ansvar för bokning av arrangemang på området,
— Obligatoriskt deltagande i förvaltningsmöten och andra möten med Länsstyrelsen,
— Delta i samverkan med markägare (Sveaskog) i området,
— Delta i samverkan med andra aktörer (Hotell Storforsen, Norrbottens Museum) i området.
Arvode utgår med ca 290 000 SEK/år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
92533000 Tjänster i naturreservat, 75123000 Fastighetsförvaltning, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.