Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive handlingar för ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=111969&Goto=Docs
Produktion, transport och distribution av gas och värme
Elektricitet
Vatten
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Kemikalier till produktionsanläggningar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar leverans av ammoniak, ammoniumsulfat, natriumbikarbonat, natronlut, bränd och släckt kalk inklusive lossning till beställarens anläggningar i Helsingborg och Ängelholm. Upphandlingen görs i delar och anbudsgivaren väljer del eller delar som anbud lämnas på, varje del utvärderas separat.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))