337012-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fiskefartyg – Upphandling av båt till SLU Aqua
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av båt till SLU Aqua
BeskrivningUpphandlingen avser en båt till SLU Aqua. Båten ska användas inom SLU Aquas försöksverksamhet, i nuläget främst nätprovfiske i Vättern och Vänern sommartid. Men båten kan också komma att användas till andra provfisken och insamlingar/uppdrag. Båten ska vara dimensionerad så att vi kan utföra provfisken och arbeten på öppet vatten i Vänern och Vättern. I och med att den ska kunna användas brett, ska båten kunna köras på sjön av personal med utbildning ”Fartygsbefäl klass 8”. Vid transport på väg ska båten fullt utrustad med grundutrustningen kunna transporteras på trailer på väg med BE-körkort.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34513100 Fiskefartyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114101:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34513000 Fiskefartyg, räddningsfartyg och andra specialfartyg, 34500000 Fartyg och båtar