Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
04211/21 Projektering av kommunala gatuanläggningar vid Liseberg
Referensnummer: 04211/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser två till varandra intilliggande detaljplaner;
Detaljplan för Nöjespark och hotell söder om Liseberg, inom stadsdelen Krokslätt m.fl. (här kallad ”DP 1”)
Detaljplan för Lisebergs utbyggnad öster om Nellickevägen inom stadsdelen Krokslätt (här kallad ”DP 2”).
Uppdraget syftar till att ta fram komplett förfrågningsunderlag och bygghandling för utförandeentreprenad avseende båda detaljplanerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen