2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel - Ovaccad köttfärs
Beskrivning: Filipstad kommun välkomnar till anbudsgivning avseende Livsmedel - Ovaccad köttfärs. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kommunens verksamheters behov av livsmedel inom produktområdet Livsmedel - Ovaccad köttfärs i större förpackningsstorlekar till tillagningskök/produktionskök. Kommunen har för avsikt att teckna avtal med en ramavtalsleverantör för en fyraårsperiod. Denna upphandling genomförs med ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med 6 kap 12 § LOU då upphandlingen tidigare annonserats och inga lämpliga anbud inkommit till den upphandlande myndigheten.
Intern identifierare: 24-1030-1517-1040-115
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling genomförs med ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med 6 kap 12 § LOU då upphandlingen tidigare annonserats och inga lämpliga anbud inkommit till den upphandlande myndigheten.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15110000 Kött
Ytterligare klassificering (cpv): 15131620 Nötfärs
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000