337034-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk kommunikationsrådgivning
Referensnummer: UH-2021-60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar strategisk kommunikationsrådgivning för Skellefteå kommun, Skellefteåbuss AB, Skellefteå City Airport AB och Skellefteå Kulturhus AB.
Rådgivningen är huvudsakligen koncernövergripande och kommer att beröra många verksamhetsområden. Det är rådgivning som kommer att skapa förutsättningar för andra verksamheters kommunikationsarbete och som gör att Kunden kan skapa förtroende för och tydliggöra beställaren och dess verksamheter. Kunden bedriver en omfattande kommunikationsverksamhet med intressenter inom ett flertal kärnområden.
Leverans av Strategisk kommunikationsrådgivning för uttag vid behov under avtalstiden
Frågor kommer att svaras på tidigast från den 17 augusti 2021
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värdet på upphandlingen uppgår till ca 4 miljoner kronor per år. Vi garanterar dock inga volymer.