337042-2019 - ResultatSverige-Märsta: Hjälptelefoner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm
Referensnummer: UH-2018-182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32552120 Hjälptelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun kommer påbörja ett successivt införande av välfärdsteknik under 2019 och har för avsikt att upphandla hyra av trygghetslarm samt möjlighet till avrop av andra välfärdstekniktjänster. Med trygghetslarm menas i denna upphandling digitala larm för användande i hem oavsett boendeform.
Det ska ingå en enkel installation i brukarnas hem oavsett boendeform med digital, helt trådlös larmutrustning, kommunikation, larmmottagning och larmförmedling till kommunens utförare. För närvarande har Sigtuna kommun extern larmmottagning men kan komma att bygga upp en egen intern organisation för larmmottagning.
Uppdraget omfattar även en tjänsteplattform för välfärdsteknik, bärare av information, larmmottagning, larmhantering, support, drift, server/molnlagring, utbildning samt vid behov välfärdstekniktjänster som till exempel digital fjärrtillsyn i form av kamera och/eller sensorer som möjliggör trygghetsbevarande tjänster i form av avvikelsemonitorering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32552120 Hjälptelefoner, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen