337096-2023 - ResultatSverige-Solna: Industrimaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VP Sbg Värmepumpar
Referensnummer: 20/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Öppet förfarande med hänvisning till EU direktivet2014/25/EU för upphandling inom
områden för: vatten, energi, transport och postservice implementerat i lagen (2016:1146) om
upphandling inom försörjningssektorerna (LUF).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42511110 Värmepumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På Sundbybergsverket ska befintlig elpannehall konverteras till en värmepumpsanläggning.
Denna förfrågan avser leverans, intransport, montage, driftsättning, dokumentation och utbildning av 2-6 värmepumpar med en total kyleffekt på 5 MW enligt beskrivning, beräknad restvärme till fjärrvärmenätet om 7,5 MW .
Beställaren kan acceptera vissa avvikelser i effekt om det bedöms ekonomiskt intressant.