337186-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Grävning och schaktning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk markpartnering på totalentreprenad
Referensnummer: 2022/1438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamns kommun har drygt 32 000 invånare och är en över 350 år gammal havsstad
som ligger längst ner i den sydöstra landsdelen i västra Blekinge. Nu investerar Karlshamns kommun i sin infrastruktur. I samband med att kommunen växer ökar trycket på utbyggnad av infrastruktur. Karlshamns kommun vill sträva mot ett gott samarbete med entreprenörer som bygger på ett förtroende för varandra. Målet är att hitta samarbetspartners som kommunen kan skapa en god kontakt med och att hela gruppen finner nytänkande och att vi kan utvecklas tillsammans. Partneringupplägget förutsätter att entreprenörens huvudsakliga verksamhet är markentreprenad.
Entreprenaden omfattar genomförande av markentreprenader, exploateringar, vägutbyggnader, generell infrastrukturutbyggnad, fiber, VA, fjärrvärme,gatubelysning och el samt därtill hörande kringarbeten inom Karlshamns kommun,i den mån arbetena ifråga överstiger 10 prisbasbelopp. Kringarbeten kan utgöras av sanering av mark, sprängningar, väganslutningar, asfalteringar, plattläggningar, utegym, lekplatser, planteringar m.m. Entreprenaden kommer att indelas i huvuddelar, där kontraktssummor för respektive huvuddel kommer att anges i beställningsskrivelse för Fas 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen