337239-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av lägenheter.
Referensnummer: UH-2016-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar städning av lägenheter inom Bostadsstiftelsen Platens bestånd efter:
1. mindre reparationer, som utförts av Bostadsstiftelsen Platen eller av anlitad entreprenör där städning inte ingår i uppdraget, samt
2. hyresgästs flytt till annat boende, där hyresgästen själv eller genom anlitad firma inte har ombesörjt flyttstädning på ett enligt Platen tillfredsställande sätt.
Ingen volymgaranti lämnas.
Fastighetsförteckning kan komma att förändras under avtalstiden, där objekt kan tillkomma respektive bortfalla. Avtalade priser ska gälla även för tillkommande objekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 Ekön
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2 Charlottenborg
Del nr: 2
Område 3 Väster
Del nr: 3
Område 4 Centrum
Del nr: 4
Område 5 Yttre
Del nr: 5