337253-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Knappstad 2:8
Referensnummer: TFN-2019-4360
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Området på Knappstad ska exploateras för nya bostäder. Karlstads kommun utför exploateringen tillsammans med Göteborgsuddens fastigheter. Ny GC väg ska byggas från Zakrisdals förskola mot exploateringsområde. Även nytt VA ska anläggas samt nya vägar m.m.
Projektet omfattas av:
-Gata
-Gång- och cykelväg
-VA-ledningar
-Belysning och kabelschakter
-Pumpstation
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exploatering av nytt bostadsområde på Knappstad.