337257-2019 - ResultatSverige-Kiruna: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2019, Kiruna kommun
Referensnummer: 2018-082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Kiruna kommuns huvudsakliga behov av livsmedel exkl. mejeriprodukter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15331170 Frysta grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15612000 Mjöl av brödsäd och vegetabiliskt mjöl samt liknande produkter, 15614000 Behandlat ris, 15800000 Diverse livsmedel, 15811100 Bröd, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen