337262-2025 - Resultat
Sverige – Konsulttjänster för transportsystem – Tekniska konsulter för fördjupning av förvaltningsplanen för Pågatågen
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter för fördjupning av förvaltningsplanen för Pågatågen
Beskrivning: Upphandling av tekniska konsulttjänster (spårfordonsspecialister) som kompletterar nuvarande förvaltningsorganisation inom AO Tåg, för att kunna möjliggöra nödvändig fördjupning och utveckling av den strategiska förvaltningsplanen för Pågatågen (fordonsflottan X61).
Intern identifierare: 45/2025
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Avrop från DIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000