337290-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Matsalstjänster och catering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering
Referensnummer: V 2020/1327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser cateringtjänster för hela Lunds universitet enligt de villkor och avgränsningar som återges i detta upphandlingsdokument.
Avtal kommer att tecknas med varje anbudsgivare som uppfyller samtliga i detta upphandlingsdokument ställda skall-krav. Avrop kommer sedan att ske av beställaren som väljer den avtalsleverantör som bäst kan tillgodose beställarens behov vid avropstillfället med hjälp av en särskild fördelningsnyckel. (Se mer under punkt 1.3.14.)
Med cateringtjänster avses två olika uppdrag:
1. Måltidsarrangemang
2. Kaffearrangemang
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser cateringtjänster för hela Lunds universitet enligt de villkor och avgränsningar som återges i detta förfrågningsunderlag.
Lunds universitet avropar cateringtjänster för cirka 12 MSEK årligen. Inköpsvolymen är framtagen med nu tillgänglig statistik och kunskap om framtida behov. Volymen är inte garanterad och volymuppgifterna är inte förpliktigande för Lunds universitet.
1. Måltidsarrangemang. Detta uppdrag/anbudsområde avser allt från representationsmåltider bestående av middagar och/eller luncher, buffé- och plockmat och kaffeservering i samband med måltidsarrangemang för såväl mindre som större sällskap. Uppdraget kan avse måltider som skall serveras till sittande eller stående likväl som konferensarrangemang med komplett set-up för flera hundra personer.
Inom detta anbudsområde har en geografisk indelning skett mellan1) Lund (anbudsområde 1a),2) Malmö (anbudsområde 1b) och3) Helsingborg (anbudsområde 1c).Leverantörer efterfrågas till alla tre orterna. Anbudsområdet är således uppdelat i tre olika geografiska områden och anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera av dessa geografiska områden.
2. Kaffearrangemang. Detta uppdrag/anbudsområde avser leverans av kaffe/te/annan dryck, oftast i kombination med smörgåsar och/eller bakverk samt enklare luncher, exempelvis sallader, baguetter eller pajer. Uppdraget avser både mindre och större leveranser utan servering till många olika enheter/adresser inom Lunds universitet. Leveranserna kan både vara frekventa och beställas med kort varsel.
Inom detta anbudsområde har en geografisk indelning skett mellan1) Lund (anbudsområde 2a),2) Malmö (anbudsområde 2b) och3) Helsingborg (anbudsområde 2c).Leverantörer efterfrågas till alla tre orterna. Anbudsområdet är således uppdelat i tre olika geografiska områden och anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera av dessa geografiska områden.