33730-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KARLSTAD: Flygning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster med skopande flygplan för brandbekämpning
Referensnummer: 19/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillhandahålla tjänster inkluderande skopande flygplan för brandbekämpning. Avtalet kommer att vara en del av en statlig förstärkningsresurs för beredskap med flygplan. Detta innebär att flygplanen kan flyttas till andra delar av landet utanför den ordinarie hemmabasen, då risk för brand föreligger.
Leverantören ska under brandsäsongen ha 90 % operativ tillgänglighet av flygplan, piloter fullt utrustade för brandbekämpning/vattenbombning.
.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60441000 Besprutning från luften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen