337364-2021 - ResultatSverige-Solna: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjurssanering
Referensnummer: TND/2020:450
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skadedjurssanering av samtliga förekommande skadeinsekter som vållar sanitär olägenhet, skada, obehag eller smittspridning samt råttor och möss.
Ramavtalet omfattar även utförande av utvändiga bekämpningar samt nödvändiga avspärrningar på fastigheter, tomt- och parkmark samt kommunala lekplatser. Ramavtalet omfattar vidare försäkring för sanering och reparation vid sent upptäckt dödsfall i bostäder samt vid husbock- och hästmyreangrepp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen