337371-2019 - ResultatSverige-ÖREBRO: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkeskläder och skor
Referensnummer: Ks 290/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Yrkeskläder och skor till personal inom
— tekniska förvaltningen (gata, park, bygg, anläggning, vaktmästeri)
— måltidsservice, lokalvård, vård och omsorg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18143000 Skyddskläder, 18800000 Skodon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för inköp av yrkeskläder och skor till kommunernas/förbundens olika verksamheter.
Upphandlingen är uppdelad i tre (3) olika produktområden:
Produktområde 1. Arbetskläder, grova (Arbets-, skydds- och varselkläder)
Produktområde 2. Arbetskläder, mjuka fördelat på två undergrupper;
Vård och omsorg samt lokalvård
Måltidspersonal
Produktområde 3. Arbets- och skyddsskor, grova och mjuka