2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallsinsamling villakärl 2026
Beskrivning: Entreprenaden omfattar insamling och transport av avfall under kommunalt insamlingsansvar från villor inom Burlövs kommun och Malmö stad. Entreprenaden är indelad i följande hämtningskategorier: A. Tömning av fyrfackskärl med rest- och matavfall samt förpackningar och returpapper från villor. Även tömning av elbox samt eventuellt extra restavfallskärl ingår här. B. Tömning av trädgårdsavfall i kärl från samtliga kundkategorier d.v.s. även flerbostadshus och verksamheter.
Intern identifierare: 24/00782
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000