337400-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Motorfordon – Fordon 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFordon 2025
BeskrivningHärnösands kommun bjuder in till att lämna anbud på upphandling av personbilar och lätta lastbilar i upphandling Fordon 2025. Upphandlingen omfattar behovet från majoriteten av Västernorrlands kommuner samt Region Västernorrland (RVN). Även många av de kommunalt ägda bolagen och bolag ägda av RVN omfattas av upphandlingen. Se upphandlingsdokumenten för mer information om deltagande parter. Vid avrop kommer de deltagande myndigheternas styrande dokument samt deras verksamheters behov tas i beaktning. Tillgång till drivmedel samt politisk viljeyttring/politiska beslut rörande drivmedel kommer också att vara styrande. Avtalsområden: Område 1 Personbilar: I detta område ingår personbilar, minibussar och Crossover/SUV. Område 2 Lätta lastbilar: I detta område ingår lätta lastbilar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
Ytterligare klassificering (cpv): 34110000 Personbilar, 34115000 Andra personbilar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34136000 Skåpbilar, 34136100 Lätta skåpbilar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001