337437-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2018/1746 Kvalificering till Svenska kraftnäts upphandling av Konsultmäklare
Referensnummer: 2018/1746
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att få en helhetsleverantör som ska bistå Svenska kraftnät med att hitta och kontraktera konsultbolag med rätt kompetens för de konsultuppdrag som Svenska kraftnät ämnar tillsätta med konsult. Konsultmäklaren ska vidare garantera att erbjuda flexibla lösningar och ett brett utbud av kompetenser. Konsultmäklaren ska säkerställa att Svenska kraftnät betalar marknadsmässiga priser för samtliga kompetenser samt uppnår kostnadsbesparingar vid inköp av konsulttjänster. Vidare syftar upphandlingen till att skapa effektiv, lätthanterlig och avlastning gällande administration kopplat till anskaffningen av konsulter. Konsultmäklaren ska bistå med smidig systemlösning och inköpskunskap för att kunna tillhandahålla önskat läge. Ytterligare syfte är att få en god översikt över samtliga konsultbolag som Svenska kraftnät har kontrakterat i dag, samt att Svenska kraftnät ska åtnjuta en effektiv uppföljning avseende inköpsvolym av konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 460 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 79418000 Konsulttjänster för upphandling, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att få en helhetsleverantör som ska bistå Svenska kraftnät med att hitta och kontraktera konsultbolag med rätt kompetens för de konsultuppdrag som Svenska kraftnät ämnar tillsätta med konsult. Konsultmäklaren ska vidare garantera att erbjuda flexibla lösningar och ett brett utbud av kompetenser. Konsultmäklaren ska säkerställa att Svenska kraftnät betalar marknadsmässiga priser för samtliga kompetenser samt uppnår kostnadsbesparingar vid inköp av konsulttjänster.
Vidare syftar upphandlingen till att skapa effektiv, lätthanterlig och avlastning gällande administration kopplat till anskaffningen av konsulter. Konsultmäklaren ska bistå med smidig systemlösning och inköpskunskap för att kunna tillhandahålla önskat läge.
Ytterligare syfte är att få en god översikt över samtliga konsultbolag som Svenska kraftnät har kontrakterat i dag, samt att Svenska kraftnät ska åtnjuta en effektiv uppföljning avseende inköpsvolym av konsulter.
Svenska kraftnäts ambition är att få en ökad kontroll och överblick över samtliga konsultuppdrag, tillhandahålla ett inköpsstöd åt verket och minska det operativa inköpsarbetet för beställaren.