337454-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Belysningsarmatur och elektriska lampor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Montage, armaturer och individuell ljussättning EBC.
Referensnummer: UH-2017-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av armaturer, manöverenhet för automatisk och manuell ljusreglering, skenor och montage tillbehör samt installationsmaterial.
Armaturer ska baseras med LED-teknik med ljusreglering i samtliga montrar på utställningarna Utländsk Fauna och Svensk Fauna på Evolutionsmuseet Zoologi vid Uppsala universitet.
Entreprenaden omfattar även montering av armaturen och individuell ljussättning i varje monter. För att erhålla en bra detaljrikedom på föremålen ska armaturerna klara av att placeras både i tak, sidor och golv i montrarna samt ha valbar ljusfördelning/spridning, möjlighet till färgfilter och steglöst justerbar ljusstyrka.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen